"Przedszkolaki podróżują przez Europę z interaktywną walizką kultury".

         

 

   W Przedszkolu nr 26 "Pod Tęczowym Parasolem" realizujemy projekt unijny "Przedszkolaki podróżują przez Europę z interaktywną walizką kultury". To projekt, w którym dzięki pozyskanym funduszom PO WER "Ponadnarodowa mobilność kadry szkolnej" nasi nauczyciele mogli doskonalić swoje kompetencje językowe, umiejętności stosowania technologii komunikacyjnych (TIK) oraz różnorodnych metod pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym.

   Nasze przedszkole od wielu lat realizowało projekt edukacyjny 'Europa da się lubić", podczas realizacji którego dzieci poznawały zwyczaje, kulturę, zabytki, tradycyjne potrawy i charakterystyczne tańce krajów Unii Europejskiej. Zdobyta wiedzą mogły wykazać się podczas organizowanych w Wyższej Szkole Gospodarki turniejów wiedzy o krajach Unii Europejskiej, w których udział brały przedszkolaki z bydgoskich przedszkoli publicznych i niepublicznych.

Poznane, charakterystyczne tańce przedszkolaki prezentowały na "Przeglądach tańca Europejskiego" organizowanych w Pałacu Młodzieży lub w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej.

Chęć zdobywania przez dzieci wiedzy dotyczącej tych krajów zainspirowała nauczycieli do napisania projektu w ramach akcji ErasmusPlus i przybliżenia dzieciom kultury Malty.

  W ramach realizacji projektu dzieci łącząc się internetowo z nauczycielami będącymi na Malcie mogły zobaczyć charakterystyczne budowle, zabytki, krajobraz itd.

Grupa, która doskonaliła swoje umiejętności w zakresie stosowania TIK przygotowała dla dzieci krzyżówki, które przedszkolaki rozwiązywały wspólnie z będącymi w placówce i prowadzącymi zajęcia nauczycielami. Przesłali nam również blog  o naszym mieście, który prezentowali innym uczestnikom na zajęciach w szkole ETI na Malcie, do której uczęszczali.

Grupa zdobywająca wiadomości na temat metod nauczania stosowanych w innych krajach opracowała awatar oprowadzający po Bydgoszczy, natomiast kolejna grupa ucząca się języka angielskiego prezentowała  stronę internetową naszego przedszkola, nasz kraj i jego najpiękniejsze miejsca.

Każdy z uczestników poznał wiele pomocy dydaktycznych i stron internetowych, które wykorzystuje w nauczaniu języka angielskiego w grupie i w codziennej pracy.

   Kursy dla naszych nauczycieli były doskonałym rozwiązaniem umożliwiającym naukę języka angielskiego oraz poznania nauczycieli przedszkoli i nie tylko z różnych krajów: Ukraina, Szwajcaria, Włochy, Niemcy, Łotwa, Węgry, Anglia...z którymi nadal jesteśmy w kontakcie.

Pobyt na Malcie i jej zwiedzanie pozwoliły nam poznać historię, kulturę, tradycje i zwyczaje życia codziennego Maltańczyków. Zdążyliśmy zauroczyć się klimatem starej stolicy Mdiny- z wąskimi uliczkami i starszymi osobami ubranymi w tradycyjne maltańskie stroje codzienne, nową stolicą Vallettą , w której znajduje się maltański parlament i dom prezydencki, krystalicznie czystą wodą otaczającą cały kraj i Błękitną Laguną ( wyspa Comino), będącą jedną z największych atrakcji Malty. Na wyspie Gozo mogliśmy zobaczyć przygotowania do świąt religijnych obchodzonych bardzo kolorowo i wystawnie na ulicach miasta.

   Każdy z uczestników mobilnosci zdobył odwagę, by rozmawiać w języku angielskim, gdyż na to ogromny nacisk kładła szkoła, a także zmusiły nas do tego codzienne sytuacje: zakupy, transport publiczny, zwiedzanie ...i wreszcie chęć porozumiewania sie z innymi uczestnikami kursów.

   Nauczyciele podczas mobilności wykonali dokumentację fotograficzną, która zaprezentowali rodzicom, dzieciom, pracownikom przedszkola oraz zaprzyjaźnionym placówkom.